Oczyszczanie twarzy Kraków

Oczyszczanie Twarzy Kraków
Oczyszczanie twarzy jest popularnym i skutecznym zabiegiem kosmetycznym. Zabieg oczyszczania manualnego polega na odblokowaniu zaczopowanych ujść mieszków włosowych, w wyniku nadprodukcji gruczołów łojowych powstają liczne zaskórniki, krostki, grudki zwłaszcza gdy dochodzi do reakcji zapalnej wywołanej przez Propionibacterium acnes – bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Zabieg kosmetyczny jakim jest oczyszczanie obejmuje poza twarzą także szyję, dekolt, klatkę piersiową i plecy.

Salon Urody "Glamour" Oczyszczanie twarzy kraków

Oczyszczanie twarzy Kraków

Zabieg wskazany dla każdej skóry, a szczególnie jeżeli mamy cerę mieszaną, tłustą z licznymi niedoskonałościami, z którymi nie możemy się uporać stosując różne preparaty w domu, a które nie przynoszą żadnych efektów. Cera normalna i sucha jest także wskazaniem do oczyszczania manualnego z tym, że częstotliwość takiego zabiegu jest znacznie mniejsza z racji sporadycznych wykwitów skóry, które mogą być przyczyną niewłaściwej pielęgnacji, złych kosmetyków do demakijażu i oczyszczania skóry. Zabieg wykonywany jest u kobiet, mężczyzn i młodzieży zmagających się zwłaszcza z licznymi zanieczyszczeniami twarzy, mieszaną lub tłustą skórą i łojotokiem.

Czy oczyszczanie twarzy można wykonywać przy skórze wrażliwej?

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

Skóra wrażliwa może być również skórą mieszaną lub tłustą i odwrotnie, więc odpowiedź najczęściej brzmi tak. Kosmetyki profesjonalne stosowane w gabinetach kosmetycznych są bezpieczne dla skór wrażliwych, dobre preparaty mają w składach liczne substancje aktywne o działaniu łagodzącym i kojącym, z najmniejszą ilością substancji konserwujących i zapachowych a te czynniki wpływają bardzo pozytywnie na skóry wrażliwe. Jeżeli zabieg jest prawidłowo wykonany i zastosowane są preparaty ściągające, łagodzące i wyciszające skórę, która często po takim zabiegu reaguje chwilowym zaczerwieniem, które szybko mija.

Jak wygląda zabieg oczyszczania manualnego?

Zabieg oczyszczania manualnego jest zabiegiem złożonym i wieloetapowym, dlatego trzeba najczęściej poświęcić na niego do 2 godzin czasu.

Oczyszczanie twarzy Kraków > 💆

Zabieg rozpoczyna się od starannego demakijażu i oczyszczeniu skóry z kosmetyków, makijażu, zanieczyszczeń zgromadzonych w ciągu dnia.  Po wstępnych czynnościach oczyszczających i tonizujących rozpoczyna się rozpulchnianie skóry pod wapozonem, który działa z połączonym ozonowaniem wspomaganym enzymatyczną maską zmiękczającą naskórek. Tak przygotowana twarz może zostać poddana manualnemu oczyszczaniu niezaognionych zmian typu zaskórniki, prosaki czy krosty.

Dezynfkecja i prądy D’arsnovala

Kolejnym etapem jest dezynfekcja skóry po oczyszczaniu twarzy i zastosowany zostaje D’arsonval, który działa silnie bakteriobójczo i dezynfekuje obszar zabiegowy. Urządzenie generuje prądy D’arsonvala o wysokiej częstotliwości które nie tylko zabijają wirusy, grzyby i likwidują stany zapalne, ale także pobudzają procesy odnowy komórek i dotleniają jej. Takie wykończenie zabiegu aktywuje system immunologiczny skóry.

Ukojenie skóry po oczyszczaniu

Aby wyciszyć skórę i złagodzić podrażnienia stosujemy łagodzącą maskę skutecznie niwelującą zaczerwienienie po zabiegu. Wykańczający krem antyseptyczny ukoi wszelki dyskomfort i pozostawi skórę gładką w dotyku. Takiej pielęgnacji możemy poddać nie tylko twarz, ale także dekolt czy plecy. Oczyszczanie mechaniczne może być poprzedzone peelingiem mechanicznym, enzymatycznym lub gommage, ale także peelingiem kawitacyjnym lub mikrodermabrazją.

Przykładowa kolejność stopni występujących podczas zabiegu oczyszczania manualnego dla cery tłustej:

 1. Oczyszczenie wstępne skóry, zmycie preparatem żelowym lub pianką.
 2. Tonizowanie skóry twarzy.
 3. Wykonanie peelingu w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka.
 4. Zmycie peelingu.
 5. Nałożenie maski rozgrzewającej, rozpulchniającej, która przygotuje do zabiegu oczyszczania.
 6. Wykonanie kąpieli parowej na twarz + Aromaterapia.
 7. Manualne oczyszczanie twarzy.
 8. Dezynfekcja skóry po oczyszczaniu.
 9. Wykonanie zabiegu D’arsonwalizacji.
 10. Nałożenie preparatu ściągającego.
 11. Nałożenie maski okluzyjnej o działaniu łagodzącym.
 12. Na zakończenie zabiegu wklepanie kremu pielęgnacyjnego na okolice oczu i pozostałe partie twarzy.
 13. Omówienie pielęgnacji domowej, w zależności od stanu skóry.

O tym jak ma wyglądać zabieg oczyszczania w przypadku innych rodzajów skór i ilości niedoskonałości decyduje kosmetolog/kosmetyczka

trądzik a oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest jedną z najstarszych i najczęściej występujących chorób skóry. Trądzik występował już u starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Opisywali ją Arystoteles i Pliniusz. Jest to schorzenie przewlekłe, szeroko rozpowszechnione, o podłożu wieloczynnikowym. Stanowi duży problem terapeutyczny, psychologiczny i społeczny. Występowanie trądziku pospolitego uznawane jest powszechnie za bardzo częste zjawisko dotykające niemal 100% populacji. Dotyczy głównie okolic łojotokowych, w 99% przypadków występuje na twarzy.

Trądzik pospolity

Trądzik to choroba występująca w okolicach bogatych w gruczoły łojowe, która charakteryzuje się łojotokiem, tworzeniem zaskórników, krostek zapalnych, grudek i blizn. Kobiety i mężczyźni zapadają na trądzik z równą częstotliwością, jednakże cięższe postacie występują u mężczyzn.

W przypadku łagodnych postaci trądziku oraz po leczeniu dermatologicznym umiarkowanych i ciężkich odmian choroby istotna jest właściwa pielęgnacja skóry zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym.

Oczyszczanie twarzy Kraków - Trądzik mlodzieńczy

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

Trądzik zaskórnikowy, czyli trądzik młodzieńczy, zazwyczaj dotyczy okolicy twarzy, obejmując nos, czoło i brodę. W obrazie występują liczne zaskórniki otwarte lub zamknięte o rozmiarach 1–3 mm. Zaskórniki otwarte charakteryzują się tym, że ujścia gruczołów mieszków łojowych są widoczne, o ciemnym zabarwieniu, wypełnione na powierzchni utlenioną keratyną. W zaskórnikach zamkniętych ujścia gruczołów mieszków łojowych są niewidoczne. Większość osób cierpi na łojotok.

Trądzik zaskórnikowy  

Trądzik zaskórnikowy pojawia się w okresie dojrzewania u młodych osób i zwykle zanika samoistnie po kilku latach. Zaskórniki pojawiają się na skutek nadmiernego wydzielania łoju, a także pod wpływem obecności bakterii. To jedna z łagodniejszych odmian trądziku, która jest zwykle łatwa do leczenia i ustępuje bez postawienia blizn. Trądzik krostkowy stanowi jedną z odmian trądziku młodzieńczego. Typowym i najbardziej dokuczliwym objawem jest występowanie krost. Ich powstanie na skórze zapowiadają niewielkie zaczerwienienia lub twarde, bolesne krosty i guzki. Mogą się one przekształcać w ropne wypryski, na skutek czego pojawią się stany zapalne skóry, a w końcowym efekcie blizny i przebarwienia

Oczyszczanie twarzy Kraków - trądzik kosmetyczny

Oczyszczanie twarzy Kraków – Trądzik kosmetyczny

Trądzik kosmetyczny jest wywoływany przez długotrwały kontakt skóry z niektórymi substancjami chemicznymi, które są zawarte w kosmetykach kolorowych (najczęściej w pudrach, podkładach, różach i korektorach). Produkt kosmetyczny gromadzi się w gruczole łojowym, a wydzielany łój nie ma możliwości ujścia na zewnątrz. Wówczas w wyniku zablokowania ujść gruczołów łojowych powstają zmiany trądzikowe. Objawami tego rodzaju trądziku są grudki, krostki i zaskórniki, lecz nie występują stany zapalne. Aby się pozbyć wykwitów obejmujących skórę na policzkach, brodzie i czole wystarczy odstawić kosmetyki, które powodują występowanie trądziku. Ten typ trądziku rozwija się przez kilka tygodni lub miesięcy i, jeśli się nie odstawi kosmetyków, może utrzymywać się
przez długi czas.

Przebarwienia potrądzikowe

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

Przebarwieniem skóry (hiperpigmentacją) jest nazywana ograniczona plama o nieregularnym kształcie bądź uogólnione zmiany skórne o zabarwieniu ciemniejszym od naturalnego koloru skóry. 
W terapii hiperpigmentacji skóry i przebarwień potrądzikowych niezależnie od ich podłoża stosuje się peelingi chemiczne. Głębokość złuszczania naskórka jest uzależniona od charakteru i położenia przebarwień skórnych.

Pielęgnacja skóry trądzikowej w gabinecie kosmetycznym

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

Należy pamiętać o korzystaniu ze skutecznych zabiegów kosmetycznych  w wyspecjalizowanych gabinetach. Terapia powinna być dobierana indywidualnie z uwzględnieniem stopienia nasilenia choroby. Przy cerach trądzikowych polecane są różne zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z najbardziej znanych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych jest oczyszczanie manualne cery. Pomaga pozbyć się zaskórników i grudek, zwęża pory skóry. Należy pamiętać, że nie wolno wykonywać oczyszczania u osób ze zmianami ropnymi i zapalnymi.

Mikrodermabrazja to pielęgnacyjny zabieg kosmetyczny stosowany od połowy lat 80. XX w. Polega na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka, co pozwala na dokładne oczyszczenie cery, zmniejsza poszerzone pory i rozświetla skórę. Z kolei peeling kawitacyjny pozwala dokładnie usunąć nadmiar sebum, złuszcza zrogowaciały naskórek, likwiduje zanieczyszczenia, a także bakterie, które wpływają na powstawanie trą-
dziku.

Peelingi chemiczne

Zastosowanie znalazły również peelingi chemiczne. Procedura ich stosowania polega na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych o określonym, dobranym do cery stężeniu. Najczęściej stosowany jest kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej, a także kwas mlekowy, azelainowy, migdałowy, kwasy owocowe oraz kwas salicylowy. Peelingi chemiczne, oprócz działania złuszczającego i przeciwzapalnego, działają również komedolityczne, czyli rozpuszczają zaskórniki, zmniejszają nadmiar wydzielanego sebum oraz zwężają pory.

Zabiegiem o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym jest darsonwalizacja (mikroprądy D’arsonvala). Zabieg ten polega na masażu szklaną elektrodą (pelotą) wypełnioną gazem szlachetnym pola zabiegowego. Powoduje to wyładowania elektryczne na powierzchni skóry i uwolnienie ozonu, który ma dobroczynne działanie na skórę. Efektem jest redukcja zmian trądzikowych, obkurczenie porów, hamowanie wydzielania sebum, pobudzenie procesów regeneracji skóry, stymulacja złuszczania martwego naskórka.

W pielęgnacji cery wykorzystuje się też jonoforezę. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do tkanek jonów substancji aktywnych o działaniu leczniczym za pomocą prądu stałego. 

Jakie są efekty po zabiegu i jak często trzeba go powtarzać ❓

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

Efekty są widoczne zaraz po zabiegu  ➡ 

 • efektem jest usunięcie zaskórników, wyprysków, prosaków
 • zwężenie poszerzonych porów skóry
 • regulacja gruczołów łojowych oraz łagodzenie stanów zapalnych.

Częstotliwość zabiegu jest ustalana indywidualnie i zależy od rodzaju skóry , częstotliwości powstawania niedoskonałości i ilości produkowanego łoju.

Jakie są przeciwwskazania do manualnego oczyszczania?

 • zakażenia wirusowe (opryszczka), bakteryjne, grzybicze skóry
 • przerwana ciągłość skóry
 • podrażniona i zaczerwieniona skóra np. w skutek opalania się
 • trądzik różowaty
 • skóra z popękanymi naczyniami krwionośnymi
 • leczenie pochodnymi wit. A (3m-ce przerwy)
 • przebyte zabiegi chirurgiczne w miejscy wykonania zabiegu (przerwa ok. 1 – 3 m-ce)
 • skłonność do powstawania blizn

Kosmetyki w pielęgnacji skóry trądzikowej

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

W przypadku łagodnych postaci trądziku oraz po leczeniu dermatologicznym umiarkowanych i ciężkich odmian choroby istotna jest właściwa pielęgnacja skóry zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym. Zaleca się stosowanie kosmetyków, które są przeznaczone do skóry tłustej lub trądzikowej. Powinny mieć postać żeli lub lekkiej emulsji typu O/W. Preparaty te pomagają likwidować nadmiar wydzielanego łoju, nie zatykają porów, przywracają skórze odpowiednie pH, a także zapobiegają stanom zapalnym. W przypadku przesuszania się skóry zaleca się używanie kosmetyków nawilżających bez zawartości tłuszczu. Odpowiednia pielęgnacja wpływa na poprawę mikrokrążenia, dotlenienie i oczyszczenie skóry, a także pomaga odbudować naturalną barierę ochronną.

Jakie substancje aktywne powinny być w kosmetykach do skóry z trądzikiem?

W skład preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej powinny wchodzić składniki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, ściągającym, matującym oraz łagodzącym, kojącym i nawilżającym. Jest wiele składników aktywnych o takim działaniu, jednak na szczególną uwagę zasługuje cynk (działa wysuszająco, ściągająco, absorbuje nadmiar sebum, przyspiesza gojenie się skóry), czarne błoto (działa silnie antyseptycznie, wysuszająco, odkażająco, ściągająco i przeciwzapalne), siarka (działa oczyszczająco, wysuszająco, złuszczająco, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum, matuje skórę), fiołek trójbarwny (działa łagodząco i ściągająco), olejek z drzewa herbacianego (działa na Propionibacterium acnes, normalizuje pracę gruczołów łojowych, dezynfekuje, nie powoduje nadmiernego wysuszenia i podrażnień)

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej istotne jest używanie kilku kosmetyków, które będą stanowiły kompleksową pielęgnację. Właściwe ich wybranie i stosowanie w odpowiedniej kolejności może przyczynić się do osiągnięcia pożądanego celu.

Co jest stosowane w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami?

Wyróżnia się m.in. preparaty do demakijażu, które służą do usunięcia kosmetyków kolorowych i do oczyszczenia skóry twarzy, toniki do odświeżenia i przywracania cerze właściwego pH. Kremy są jednym z najważniejszych preparatów do pielęgnacji skóry, a ich główną funkcją jest utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-tłuszczowej w naskórku. Wykazują one różne zastosowania i można je podzielić na czyszczące, ochronne, nawilżające i inne.

Kremy do pielęgnacji skóry

Można spotkać się również z podziałem kremów na nocne i dzienne – różnią się one tym, że dzienne szybciej się wchłaniają, zazwyczaj mają lżejszą konsystencję, natomiast nocne zawierają więcej substancji biologicznie czynnych. Maseczki kosmetyczne występują najczęściej w postaci past czy gęstych emulsji i służą do uzupełnienia zabiegów kosmetycznych. Typowe maseczki zastygają na skórze i tworzą powłokę, pod którą dokonuje się oczyszczanie, wygładzanie cery oraz przenikanie substancji aktywnych. Maseczki często stosuje się podczas zabiegów kosmetycznych w celu złagodzenia podrażnień oraz odżywienia skóry. Preparaty punktowe znajdują zastosowanie w redukcji zmian trądzikowych, gdyż przyspieszają proces regeneracji w miejscu wystąpienia wykwitów. Działają one kojąco, często pełnią też rolę korektorów kamuflujących zmiany na skórze.

Czy odżywianie ma wpływ na trądzik?

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

Jednym w czynników determinujących stan skóry jest sposób odżywiania. W profilaktyce trądziku nie należy zapominać o przestrzeganiu prawidłowo zbilansowanej diety, która powinna być bogata w białko, a uboga w tłuszcze i węglowodany. Uwzględnić trzeba podaż substancji o działaniu antyoksydacyjnym, w tym witamin oraz makro­‍‑ i mikroelementów. Wykazują one łagodzący wpływ na objawy trądziku oraz korzystny wpływ na wygląd skóry. Warto także unikać produktów i potraw, które mogą przyczyniać się do zaostrzenia objawów trądziku. Nie powinno się spożywać alkoholu, ostrych przypraw, orzechów czy czekolady.

Dieta bez wątpienia wpływa na stan naszego zdrowia oraz wygląd skóry. Wyniki badań jednoznacznie wskazują na związek pomiędzy spożywanymi produktami a  stanem cery trądzikowej.  Niewątpliwie jednak osoby borykające się z trądzikiem powinny pamiętać by w  swojej diecie uwzględnić udział kwasów tłuszczowych Omega 3 i  Omega 6, jak również wystrzegać się mleka oraz produktów z wysokim IG.

Pielęgnacja skóry trądzikowej w domu

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

Zasady pielęgnacji cery trądzikowej:

 • dokładne oczyszczanie skóry twarzy minimum 2 razy dziennie żelami lub mydłami przeciwbakteryjnymi (z zawartością siarki, cytryny, szałwi, itd.) o odczynie kwaśnym lub neutralnym, który hamuje rozwój flory bakteryjnej i zapobiega podrażnieniom; unikanie mydła zasadowego,
 • stosowanie do przemywania twarzy toników i płynów, które usuwają resztki środków oczyszczających, poprawiają kwasowość skóry, ściągają pory, działają łagodząco; zalecane są produkty z kwasami owocowymi, ekstraktami z oczaru wirginijskiego, tymianku, dziurawca, szałwi, siarką, kwasem salicylowym,
 • stosowanie preparatów do pielęgnacji cery trądzikowej, które powinny mieć postać żelu lub lekkiej emulsji, łatwo się wchłaniać, nie zawierać komedogennych (zaskórnikotwórczych) ciał tłuszczowych, mieć właściwości nawilżające, kojące, bakteriobójcze,
 • stosowanie kremów ze składnikami o działaniu ściągającym, antyseptycznym, matującym – kaolin, talk, skrobia, związki cynku, witamina A,E,B6, kwas salicylowy, kwasy owocowe,
 • w przypadku trądziku zaskórnikowego, bez zmian ropnych oraz enzymatycznych, stosowanie peelingów drobnoziarnistych i enzymatycznych,

Maski, zioła, olejki eteryczne

 • stosowanie masek ściągających zawierających sole glinu, wyciągi ziołowe, enzymy, kaolin, ziemię okrzemkową, związki cynku, drożdże, glinki lecznicze, algi,
 • stosowanie ziół w postaci naparów, płynów, maseczek, okładów – skrzyp polny, korzeń łopianu, mięta, kora dębu, dziurawiec zwyczajny, fiołek trójbarwny, jałowiec pospolity, krwawnik pospolity, len zwyczajny, nostrzyk żółty, ogórecznik lekarski, rumianek pospolity, szałwia lekarska,
 • stosowanie olejków eterycznych w postaci okładów, kąpieli, masaży (polecane są olejki: bergamotowy, cedrowy, cytrynowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, geraniowy, jaśminowy, jałowcowy, lawendowy, limetkowy, mandarynkowy, miętowy, z neroli, pomarańczowy, rozmarynowy, sosnowy),
 • stosowanie warzyw i owoców w postaci maseczek, naparów z liści, płynów, okładów – ogórek, pomidor, cytryna, dzika róża, jabłko, malina, pomarańcza, poziomka.
 • Na dzień należy stosować krem o działaniu matującym i antybakteryjnym, na noc krem antybakteryjny, regulujący pracę gruczołów łojowych.
 • Latem należy stosować kremy z filtrami UVA i UVB.

Pielęgnacja skóry trądzikowej - czego unikać?

Oczyszczanie twarzy Kraków – Oczyszczanie twarzy Kraków

 • produktów z dużą zawartością alkoholu (powyżej 30%), wody kolońskiej
  i spirytusu salicylowego, które powodują odwodnienie, podrażnienie skóry, co znacznie przyspiesza wytwarzanie wydzieliny łojowej i pogarsza stan skóry,
 • preparatów kosmetycznych z dużą zawartością fazy tłuszczowej (powyżej 20% zawartości kremu) składników nasilających powstawanie zaskórników i krost np. olejów mineralnych, wazeliny, wosków i większości olejów roślinnych.
 • nadmiernego opalania się.
 • Rozdrapywania zaskórników i krostek.
 • dotykania bez potrzeby twarzy rękami
 • palenia tytoniu.
oczyszczanie twarzy kraków
Właściwa pielęgnacja skóry w domu, przestrzeganie zasad diety oraz indywidalnie dobrana profesjonalna pielęgnacja skóry w gabinecie kosmetycznym z objawiami trądziku z pewnością jest i będzie drogą do sukcesu w elimanacji dotkliwych niedoskonałości obejmujących skóry trądzikowe, tłuste lub mieszane.

Cennik oczyszczanie twarzy Kraków

Cena
Oczyszczanie twarz  z peelingiem gommage – 120 zł
Oczyszczanie twarz  z peelingiem kawitacyjnym – 140 zł
Oczyszczanie twarz + szyja + dekolt – 150/180 zł
Oczyszczanie plecy – 180/220 zł

Dodatki do zabiegu:
Maska algowa zamiast kremowej 10zł/20zł
Ampułka z serum – normalizująca 15zł

Chcesz umówić się na oczyszczanie? W Salonie Urody Glamour wykonujemy go profesjonalnie, dbając o każdy szczegół.

Zapraszam do kontaktu  

Pin It on Pinterest